امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
منهول پلی اتیلن
#1
منهول پلی اتیلن در دنیای حاضر از اهمیت زیادی بر خوردار است. منهول پلی اتیلن به جای منهول‌های سنتی از آن دسته محصولاتی هستند که باعث بهبود کیفیت اجرا و تسریع در روند عملیات اجرایی جمع آوری فاضلاب شده‌اند. از این رو مجموعه ناب جهت کمک به این امر منهول های پلی اتیلن خود را با استفاده از باکیفیت ترین مواد اولیه و برترین ماشین آلات، مطابق با آخرین استانداردهای بین المللی تولید و عرضه می نماید.


منهول پلی اتیلن با نام منهول پیش ساخته نیز شناخته میشود و منهول‌های پیش ساخته از مواد پلی اتیلن گرید 3840 می‌باشد که می‌توان از مواد HDPE یا LLDPE گرید روتاری مولدینگ نیز برای تولید منهول پلی اتیلنی استفاده نمود. بر اساس استاندارد ملی ایران ، منهول های پلی اتیلنی بایستی قابلیت ماندگاری در فضای باز حداقل به مدت یکسال را داشته باشند. بدین سبب نیاز است که منهول های پلی اتیلنی در مقابل اشعه UV آفتاب مقاوم باشند. مواد پلی اتیلن 3840 تولیدی پالایشگاههای کشور دارای مواد افزودنی آنتی UV می باشند و نیاز به افزودن مواد مقاوم دیگر مانند کربن بلک را ندارند.

در مورد آب بندی قطعات مختلف بر روی هم از نوار آب بندی (Seal) از جنس EPDM استفاده می شود. ضمنا پیچ و مهره و واشر های بکار رفته نیز گالوانیزه گرم می‌باشند.

اهمیت بالای جمع آوری فاضلاب در زندگی امروز ؛ بهبود کیفیت و نگهداری از شبکه های انتقال از دغدغه های است که با تلاش فراوان مهندسین ؛ مجریان و مشاوران متحصص تا حد بسیار بالایی مرتفع گردیده است علاوه بر بهبود کیفیت و مقاومت محصولات پلیمری در برابر عوامل تخریبی گوناگون ؛ تسریع در روند اجرای شبکه های جدید الاحداث ؛ پایین امدن هزینه ها و حجم عملیات و هم چنین نگهداری آسان و طولانی مدت این محصولات توسط بهره برداران مورد توجه قرار گرفته است و اکنون میتوان گفت که محصولات پلیمری جایگزین مناسب و مطمئنی برای محصولات مصطلح بتنی محسوب میگردد    

منهولهای پلی اتیلن مقاومت فوق العاده ای در برابر خوردگی شیمیایی دارند و بدلیل عدم واکنش با گازهای متساعد از  فاضلاب  مانند  سولفید هیدروژن  کاربرد گسترده ای دارند ، همچنین عدم تشکیل لایه های رسوبی در داخل منهول های پلی اتیلن شرایط تشکیل  پیل  الکتریکی  و ایجاد خوردگی الکترولیتی بوجود  نخواهد  آمد .  منهولهای  تولیدی  این  شرکت  با  طراحی منحصر بفرد مهندسی و پروفیله بودن جداره آن در برابر بارهای وارده استاتیکی و دینامیکی مقاوم  بوده و با در نظر گرفتن  انعطاف پذیر بودن آن در برابر رانشها  ،  زلزله  و ضربه ها ایستایی مناسبی دارند . نردبان تعبیه شده در آن دسترسی را به عمق منهول فراهم و دارای عمر منهول می باشند . صافی سطح داخلی ، رشد و تکثیر جانوران را به حداقل رسانده و براحتی توسط واترجت شستشو می گردند . در منهولهای قالبی قطعات کاملاً آببندی و نفوذ آبهای زیر زمینی به داخل و همچنین فاضلاب درون آن به خارج آببندی می باشد .   بدلیل  سبکی  وزن  و  حمل آسان در هر معبری قابل نصب می باشد

امروزه استفاده از منهول های پلی اتیلن و جایگزینی منهول های آجری و بتنی، در تمام دنیا امری متداول است. خوشبختانه در ایران نیز این مهم رفته رفته به جایگاه واقعی خود نزدیک می شود. عمر نسبتا طولانی، کوتاه بودن مدت زمان تولید، نصب و اجرا، مقاومت در مقابل تغییرات pH جریان فاضلاب، راهبری آسان و بسیاری از مزایای دیگر باعث افزایش روزافزون استفاده از منهول های پلی اتیلن در اجرای شبکه فاضلاب گردیده است. مقاومت بسیار بالا در مقابل حوادث طبیعی مانند رانش زمین و زلزله، سبکی و قابلیت حمل و نقل آسان و کم هزینه، کاهش چشمگیر در رسوب گذاری جریان فاضلاب بدلیل پایین بودن زبره نسبی و کاهش اصطکاک و بالتبع کاهش افت فشار جریان از دیگر مزایای منهول های پلی اتیلن می باشد.

رنگ روشن مواد پلی اتیلنی باعث ایجاد دید مناسب جهت نظافت مجاری فاضلاب می گردد. نردبان تعبیه شده بر روی منهول های پلی اتیلن باعث سهولت رفت و آمد مامورین به داخل شبکه فاضلاب می گردد. مقاومت در مقابل جریان های اسیدی فاضلاب باعث جلوگیری از خوردگی و در نتیجه ممانعت از نشت فاضلاب به فضای اطراف و جلوگیری از تخریب شبکه می گردد.

از مزایای منهولهای پلی اتیلنی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱.    هزینه بسیار پائین در ساخت و راه اندازی نسبت به منهول‌های بتنی
۲.    زمان بسیار کمتر در اجرای منهول پلی اتیلن نسبت به منهول‌های بتنی
۳.    مقاومت خوردگی بالا در برابر مواد شیمیائی مختلف.
۴.    عدم نیاز به ماشین آلات سنگین برای اجرا و نصب.
۵.    عمر طولانی در محیط‌های شیمیائی و یا بسیار مرطوب.
۶.    عدم نیاز به تعمیر منهول پلی اتیلن و در صورت نیاز به تغییرات در سایز براحتی و به آسانی انجام می‌شود.
۷.    نصب آسان منهول پلی اتیلن در خطوط انتقال فاضلاب و کاهش هزینه‌های اجرائی پروژه‌های بزرگ

۸.    آب بندی کامل شبکه و جلوگیری از ورود فاضلاب به آب‌های زیر زمینی و بالعکس به جهت آب بندی کامل منهول‌های پلی اتیلنی

۹.    امکان افزایش طول منهول پلی اتیلن حتی پس از اتمام پروژه.

۱۰.   با توجه به زلزله خیز بودن ایران این نوع منهول پلی اتیلنی به علت انعطاف پذیر بودن با حرکت‌های کوچک زمین سازگار است و در نتیجه در اثر حرکتهای کوچک ترک نخورده و درزدار نمی‌شود در حالیکه منهول بتنی ترد و شکننده و در مقابل حرکات زمین غیر مقاوم می‌باشند.
پاسخ
سپاس شده توسط:
  


پرش به انجمن:


مشاهده شده توسط: 1 مهمان